Produkty z wykorzystaniem lanoliny

Wejście w posiadanie lanoliny nie jest trudnym zadaniem i wcale nie musimy zakładać w tym celu hodowli owiec. Łój uzyskany w procesie strzyżenia owiec jest często spotykanym składnikiem licznych kosmetyków, bez trudu znajdziemy go zatem zarówno w drogeriach, jak i w aptekach.

Jednym z najczęściej spotykanych kosmetyków tworzonych na bazie lanoliny jest olej lanolinowy. W jego skład prócz samej lanoliny wchodzi również woda, mamy zatem do czynienia z substancją znacznie mniej lepką i kleistą, a jednocześnie szybciej rozpuszczającą się na skórze. Skład oleju lanolinowego nadal jest jednak zbliżony do tego, jaki ma sebum, a więc naturalna warstwa tłuszczowa, która powinna chronić skórę przed wysuszeniem, możemy więc korzystać z niego bez obaw w przypadku, gdy nasza skóra zdradza oznaki wysuszenia. Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają zresztą, że olej lanolinowy nie zatrzymuje się wcale na powierzchni skóry, ale dodatkowo wnika do jej kolejnych warstw. To właśnie dzięki tej jego właściwości możemy liczyć na dogłębne, a nie jedynie powierzchowne odżywianie skóry, o czym w innym przypadku nie mogłoby być mowy.

W wielu salonach kosmetycznych stosowana jest również lanolina bezwodna uważana za trudniejszą we wchłanianiu się i bardziej lepką, ale za to o wiele bogatszą ze względu na swój skład niż olej lanolinowy. Przy jej zakupie duże znaczenie ma to, z jakiego gatunku owiec pochodzi lanolina, osoby, które ją stosują zaopatrują się przy tym również w oleje pozwalające na poprawę stopnia jej wchłaniania. Zwykli odbiorcy z pewnością nie skorzystają z niej w takim stopniu, w jakim skorzystaliby z oleju lanolinowego, przyjęto bowiem uważać, że lanolina bezwodna to przede wszystkim surowiec, na bazie którego tworzy się konkretne kosmetyki.

Zwykłe użytkowniczki, które marzą o zachowaniu pięknego wyglądu często nie dysponują wiedzą pozwalająca im na samodzielne przygotowywanie kosmetyków z wykorzystaniem lanoliny. Poza tym lanolina w swojej czystej postaci może okazać się kosmetykiem, którego stosowanie pociąga za sobą szereg niedogodności. Kleistość, specyficzny zapach i mało atrakcyjny kolor sprawia, że wiele osób rezygnuje z niej uważając, że piękno nie może wymagać od nich aż tak dużych poświęceń. Na szczęście modyfikacje lanoliny, których dokonuje się w laboratoriach chemicznych sprawiają, że problem, o którym mówimy traci na swoim znaczeniu. Zmodyfikowana, a tym samym pozbawiona swoich wad, a jednocześnie niepozbawiona swoich drogocennych właściwości lanolina jest dziś częścią składową wielu preparatów pojawiających się zarówno w drogeriach, jak i w aptekach, a bogaty wybór sprawia, że dostosowanie wspomnianych preparatów do naszych własnych potrzeb przestaje być skomplikowanym zadaniem.

Już od dłuższego czasu popularnością cieszą się między innymi lanolinowe kremy do rąk, w skład których wchodzą również inne naturalne olejki i woski. Kremy takie polecane są w szczególny sposób osobom pracującym w trudnych warunkach ryzykującym, że ich skóra w pewnych miejscach może wysuszać się szybciej niż w innych. Regularne stosowanie kremów lanolinowych sprawia, że problemem przestaje być skóra pękająca na palcach, czy też suche i szorstkie łokcie, stosowanie tego rodzaju specyfików jest przy tym zalecane również osobom, które zmagają się z problemem blizn i rozstępów wyraźnie wyróżniających się na tle zdrowej skóry.

Innym kosmetykiem, na który warto zwrócić uwagę jest błyszczyk do ust z lanoliną, który pełni funkcję nawilżającą. Błyszczyk tego typu można zazwyczaj stosować nie tylko na same usra, ale również na szminkę, w sprzedaży dostępne są bowiem rozwiązania pozbawione własnego koloru i praktycznie niewidoczne, a więc znakomicie spełniające właśnie powierzoną im funkcję ochronną.

O zastosowaniu lanoliny od dawna myślą również producenci balsamów do ciała, zadaniem kosmetyków tego typu jest bowiem przede wszystkim wygładzanie i zmiękczanie szorstkiej i wysuszonej skóry. Niestety, lanolina w swojej czystej postaci nie spełniła pokładanych w niej nadziei, rozsmarowywała się bowiem z dużym trudem, a skóra po jej zastosowaniu przez długi czas była nie gładka, ale wyjątkowo tłusta. Na szczęście odpowiednie modyfikacje substancji przyczyniły się do tego, że problem został rozwiązany, a osoby, które obecnie sięgają po balsamy do ciała z dodatkiem lanoliny nie mają powodów do niezadowolenia.